Programlarımızdan Veritabanlarına Bağlanmak

Programlama konusunda da, veritabanı konusunda da bayağı bilgilendiğimizi düşünürsek; artık ikisini biraraya getirebilmemiz gerekiyor. Bunun için kendi yazdığımız programlardan, veritabanlarına bağlanmak ve sql işlemlerini yapmalıyız. Önce programlarımızdan veritabanlarına nasıl bağlanılır, onu konuşalım.

Programlama dillerimizden veritabanlarına bağlanmak ve işlem yapmak için, işi oldukça kolaylaştıran başka yazılımlar var. Bunların bazıları ilgili dil için yazılmış kütüphaneler, bazıları ise evrensel veri bağlantı araçları. İkisine de değinelim.

 

BİREBİR BAĞLANTI KÜTÜPHANELERİ

Bazı dillerde, veritabanına bağlanmanız için direkt olarak o dil ve o veritabanı yönetim sistemi için yazılmış kütüphaneler bulunabilir. Örneğin PHP programlama dilinde, MySql bağlantısını, herhangi ek bir yazılım olmadan; PHP’nin Mysql uzantısını kullanarak yapabilirsiniz. Bu uzantı; Apache sunucularda veya IIS için PHP kurulumlarında otomatik olarak kurulur (genelde). Sizin PHP sayfanızı açıp aşağıdaki kodu yazmanız, MYSQL sunucusuna bağlanmak için çoğunlukla yeterli olmaktadır:

<?php
     $dbhost = '127.0.0.1';
     $dbuser = 'guest';
     $dbpass = 'guest123';
     $conn = mysql_connect($dbhost, $dbuser, $dbpass);
     if(! $conn ) {
      die('Could not connect: ' . mysql_error());
     }
     echo 'Connected successfully';
     mysql_close($conn);
   ?>

Bu kod, PHP’de MySQL veritabanı sunucusuna bağlanmak için kullanılan yöntemlerin başında gelir.

PHP yürütücü programları, bu kodları görünce, ilgili web sunucusunda bulunan MySql kütüphanesinden gerekli yönlendirmeleri alır ve parametre olarak verdiğimiz MySql sunucusuna gidip komutlarımızı yerine getirir.

Benzer bir yapı örneğin Python ile MySql bağlantısı için de söz konusudur. PHP’deki MySql kütüphanesi gibi (genelde MySqli olarak geçer adı), Python için de MySql Connector yazılımı vardır. Bu yazılımı indirip bilgisayarınıza kurarsanız, aşağıdaki basit kodla MySql veritabanına bağlanabilirsiniz:

import mysql.connector
cnx = mysql.connector.connect(user=guest, password=guest123, host=‘127.0.0.1’, database=‘Lise’)
cnx.close()

Bu birebir bağlantı kütüphaneleri programlama araçları kurulumuyla bilgisayara kurulabildiği gibi, database sistemleri ile birlikte de gelebilir. Ayrıca ayrı olarak indirilip kurulabilir. Bu tür bağlantılara genelde native ismi de verilmekte.

 

EVRENSEL BAĞLANTI KÜTÜPHANELERİ

Veritabanında; dil ve vtys için özelleştirilmiş kütüphaneler varken; bir dilden bir çok veritabanına veya bir çok dilden bir çok veritabanına bağlantı kurabileceğiniz kütüphaneler de bulunur.

Bir dilden bir çok veritabanına bağlantı sağlayan araçlara örnek olarak PHP’nin PDO aracını verebiliriz. PHP Data Objects isminin kısaltması olan PDO, PHP’den bir çok veritabanına bağlanmanızı sağlıyor. Her VTYS için bir sürücü içeren aracı, istediğiniz sürücüyü seçip o veritabanı motoruna bağlanarak kulanabiliyorsunuz. Benzer bir çözüm Java dili için JDBC aracıdır.

Bir çok dilden bir çok veritabanına bağlantı sağlayan araçların başında ise ODBC gelmektedir. ODBC de, bir çok VTYS sürücü yazılımları içerir ve sürücü seçerek istediğiniz veritabanı çeşidine bağlanabilirsiniz. ODBC’nin bir diğer özelliği ise, bir çok dil içinden kullanılabilmesidir. Microsoft teknolojisi olmasına rağmen; zamanla Microsoft destekli C#, Visual Basic gibi diller dışında; Java, Delphi, PHP de ODBC desteklemeye başlamıştır. Genelde Windows işletim sistemiyle birlikte gelir ve ekstra bir kurulum gerektirmez. Ayrıca diğer veritabanı bağlantı araçları da ODBC’yi ve içindeki sürücüleri kullanabilir.

ADO diye bildiğimiz teknoloji de, aslında PDO’ya benzer bir teknolojidir. Ancak PDO, PHP Data Objects’in kısaltmasıyken, ADO, Active-x Data Objects’in kısaltmasıdır. Oradaki Active-X bir dilin değil, bir teknolojinin adıdır. Microsoft’un hemen her dili tarafından bu teknoloji desteklenirken, Delphi gibi diğer diller tarafından da desteklendiği için, ADO günümüzde bir çok dilden bir çok veritabanına bağlanılabilmesini sağlayan bir araç haline dönüşmüştür.

 

Hangi bağlantı teknolojisini kullanacağınız tamamen hangi programlama dilini ve hangi veritabanı yönetim sistemini kullanacağınız ile alakalı bir durum. Örneğin bir Visual Basic programı yazıyor ve Access veritabanı kullanıyorsanız JET veya ODBC kullanabilirsiniz. Çünkü programlarınız zaten Windows üzerinde çalışacaktır ve bu araçlar Windows’larda ekstra bir kurulum gerektirmez. PHP dili kullanıyorsanız PDO iyi bir tercih olacaktır. Bu teknolojileri ayrı ayrı veya birlikte kullanmak, hangisini seçeceğiniz tamamen ihtiyaçlara ve alışkanlıklara bağlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir