Veritabanına Örnek Bağlantı Programları (JAVA, Delphi, C#)

Bir önceki yazımızda programlama dillerinden veritabanlarımıza bağlantı çeşitleri ile ilgili bilgileri paylaşmıştık. Şimdi bunu uygulamaya dökelim. Örnek olarak; 4 farklı dilden daha önce oluşturduğumuz veritabanına bağlantılar açıp, verileri çekeceğim. Bu şekilde hangi programlama dilinden, bağlantılar nasıl kuruluyor, fikir sahibi olacağız.

Bu kez örneklerimize Java ile başlayalım. Öncelikle Java, platform bağımsız bir dil olduğu için, Windows programları yazmak diğer örnekler kadar hızlı ve basit değil. Java’da her nesneyi kendiniz yaratmanız, doldurmanız vs gerekiyor. Ancak Windows için özelleştirilmiş C#, Delphi gibi dillerde bu işleri bir iki tıklamayla yapabiliyorsunuz.

 

JAVA – MSSQL BAĞLANTI ÖRNEĞİ

Ben örneği fazla karıştırmamak için, örnek veritabanımızdan bir veriyi çekip, ekrana yazdırmakla yetineceğim Java’da.

Öncelikle veritabanı bağlantısı kurmanız için; http://www.java2s.com/Code/Jar/s/Downloadsqljdbc420jar.htm adresindeki gibi bir MsSql driver’ına ihtiyacınız olacaktır. Ardından bu arşivin içinden çıkan Jar dosyasını projenize eklemeniz gerekir. Örneğin Eclipse’de Project > Properties > Java Build Path > Add External JARs menülerini izleyerek bu işlemi yapabilirsiniz. Ardından aşağıdaki kodlar içinde kendi sql sunucunuzun ip’sini (kendi bilgisayarınızdaysa 127.0.0.1), kullanıcı adı ve şifrenizi yazmanız gerekebilir.

Kodların bulunduğu TXT dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

DELPHI – MSSQL BAĞLANTI ÖRNEĞİ

Öncelikle Java’ya benzer bir kod olması için, Delphi’de bir console application yaptım. Normalde Delphi’nin VCL formları, database uygulamaları konusunda oldukça yetenekli ama form kullanmayarak, Java’da yaptığımız yöntemle Delphi’de dataları çekmeyi tercih ettim. Ben Delphi XE10’da denedim ama hemen hemen tüm Delphi versiyonlarında, aşağıdaki kodun çalışması gerekli:

Console application’ın kodlarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

C# – MSSQL BAĞLANTI ÖRNEĞİ

C#’da da .Net’in bize sunduğu hiçbir ekstra avantajdan faydalanmayalım. Esasında Microsoft teknolojisi olan .Net dilleri, özellikle MsSQL konusunda oldukça gelişmiş araçlara sahip. Biz sadece bu araçlardan SqlClient’ı kullanıp veritabanına bağlanan bir console programı yapalım diğer dillerdeki gibi.

C# kodlarımızı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bu örneklerde veritabanlarımızı ve SQL dilini, diğer programlama dilleri içinde nasıl kullanabileceğimizi örneklerle anlatmaya çalıştım. Bu verilerle C#’da bir web sayfasında yayınlayabilirdik mesela bu kodları. Veya Delphi’de oldukça yetenekli bir Windows programı yapıp, pratik bir öğrenci sınav takip sistemi yaratabilirdik. Veya Java’da Android telefonumuzda notları takip edip değiştirebileceğimiz yetenekli bir yazılım üretebilirdik. Her programlama aracı bize bir çok imkan sunmakta. Ben çok yüzeysel olarak; “bağlantıyı kur – sorguyu çalıştır” mantığını anlatmaya çalıştım.

One thought on “Veritabanına Örnek Bağlantı Programları (JAVA, Delphi, C#)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir