Programlama Türleri

Günümüz şartlarında, programlama kendi içinde bazı türlere ayrılmıştır. Çok çeşitli bölümlendirme yapılırken, bizim inceleyeceğimiz konu, uzmanlaşma seviyesindeki ayrımlar. Bir dili öğrenmek, o dille bütün programları yapabilmeyi sağlamıyor. Ayrıca yazdığımız programın amacı ve çalışacağı platform da sınırlarımızı belirliyor.

Bakalım uzmanlaşacağımız kategoriye göre programlama türleri nelermiş.

 

SİSTEM PROGRAMLAMA

Programlama türlerinin, görece olmakla birlikte, en zor olanı diyebiliriz. Direkt olarak donanımlarla, işletim sistemleriyle veya donanım sürücüleriyle ilgilendiğimiz programlar üretmeye sistem programlama adını veriyoruz. Çeşitli diller ve yöntemler kullanabilmemize rağmen, yaygın olarak C dili ile yapılan bir iş sistem programlama.

Bir işletim sistemi yazmak, bir donanım sürücüsü yazmak, bir donanımı tamamen kontrol etmek gibi amaçlarla yazılan sistem programları, üzerinde çalıştığımız donanım ve bu donanımla çalışan diğer yazılımlar hakkında bir “uzman” olmayı gerektiriyor çoğu zaman.

Dolayısıyla, sistem programcısı olmak için, öncelikle çok iyi bir programcı olmak gerekiyor. Kullanacağımız dile tamamen hakim olmak (genelde C), ayrıca bilgisayar donanımlarında da uzmanlaşmak gerekiyor. Yine elektronik bilgisi de ihtiyacımız olan bilgiler arasında.

Sistem programlamanın yaygınlığı, bilgisayar sektöründen çok, elektronik sektörüyle ilgili bir durum. Malesef ülkemizde, elektronik alanında yeterli ar-ge ve üretim çalışmaları olmadığı için, sistem programcısına olan ihtiyaç, batıdaki ülkelere nazaran daha az. Ancak iyi bir sistem programcısı, günümüz şartlarında her zaman “aranan” ve “istenen” bir uzman olacak.

 

VERİTABANI PROGRAMLAMA

Ülkemizde ticari alanda, en çok kullanılan programlama çeşidi. Kullanıcılardan veya başka veri kaynaklardan verileri almak, işlemek, saklamak ve raporlamak üzerine kurulu bir programlama çeşidi. Bu çeşit yazılımlar; ülkemizdeki büyük işletmelerin iş süreçlerinin işletilmesi ve raporlanması üzerine kurulu. Bugün piyasada karşımıza çıkan ERP, muhasebe, personel yazılımları gibi bir çok ticari yazılım bu türden yazılımlar.

İyi bir veritabanı programcısı olmak için, kullandığımız dili iyi bir şekilde öğrenip (sistem programcısı kadar uzman olunmasına gerek yok), bir de veritabanı motorları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Veritabanı motorları dediğimiz konuya ileride daha detaylıca değineceğiz. Veritabanı yönetim sistemleri de denen bu yazılımlar, bir veritabanı programcısı için vazgeçilmez bir unsur. Burada kısaca bir ikisinin adını anmak gerekirse; MySQL, MsSQL, Firebird, Access, DBase gibi isimler sayılabilir.

Veritabanı programcılığı ülkemizde çok yaygın olduğu için burada daha çok inceleyeceğimiz bir konu. Bu yüzden, burada daha fazla detaya girmiyorum.

 

WEB PROGRAMLAMA

90’lı yıllarda WWW ağının ortaya çıkmasıyla, web programlama diye ayrı bir programlama çeşidi de hayatımıza girdi. Kısaca, web tarayıcılar (Chrome, Firefox, Safari, IE gibi) üzerinden çalışan web sayfaları üzerinden programlama yapmaya bu ismi veriyoruz.

Bir web programcısı olmak için, bir çok şeyden azar azar öğrenmemiz gerekiyor.

İlk öğrenmemiz gereken, WWW tarayıcılarının ana biçimlendirme dili olan HTML bilmek. HTML, çok karıştırılsa da bir programlama dili değildir. Bir işaretleme dilidir. Sayfalarımıza biçim vermek için CSS dediğimiz biçimlendirme yöntemiyle birlikte HTML öğrenmemiz gerekiyor. HTML, oldukça basit ve bir programcı için oldukça kolay bir dil.

İkinci öğrenmemiz gereken, WWW tarayıcı üzerinde çalışan script dilleri. HTML dilinin sadece bir biçimlendirme dili olduğunu söylemiştik. HTML içinde yapabilecekleriniz oldukça sınırlı. Bu durumda, tarayıcılar zamanla HTML dışında script dediğimiz kod bloklarını da desteklemeye başladı. Javascript bunların en meşhur ve yaygını. HTML’e göre zor, ancak diğer dillere göre daha kolaydı. Çalışma alanı tarayıcı programın ona sunduğu imkanlarla sınırlıdır.

Üçüncü öğrenmemiz gereken web sunucusu (IIS, Apache gibi) üzerinde çalışabilecek bir programlama dili. Bunlar PHP, JSP, ASP ve ASP.Net gibi diller. Bunlar web tarayıcı üzerinde değil, web tarayıcının istek yaptığı web sunucu üzerinde çalışan dillerdir. HTML ve Javascript’e göre daha çok uzmanlık gerektirir. Ve web programcılığının ana konusunu oluşturur.

 

OYUN PROGRAMLAMA

Oyun programlama, diğer programcılık çeşitlerinden tamamen farklılaşmış bir programlama çeşidi ve başlı başına ayrı bir uzmanlık alanı. Pek alanım olmadığı için de bu blogda malesef detaylarına pek girmeyeceğim.

Ancak prensiplerin temeli aynı. Genelde oyun programlama da C ve C++ dilleri kullanılıyor. Java ve C# kullanımı da yaygın. Ancak bu dillerde daha önce hazırlanmış hazır oyun motorları üzerine farklı yöntemlerle yeni oyunlar da üretilebiliyor. Böylece programcılık bilgisinin az olmasına rağmen oyun yapma imkanı sağlanıyor, kullanıcılara. Uzman programcılar oyun motorlarını yazarken, programlama konusunda daha az bilgiye sahip kişiler bu motorlar üzerine kendi oyunlarını üretebiliyorlar.

Belki ileride bu konuyu detaylandırırız. Ancak şimdilik kısa kesiyorum.

 

Programlama türlerini arttırmak da mümkün. Örneğin PIC programlama, PLC programlama gibi alanlar mevcut. Ben onları “sistem programcılığı” altında düşündüm. Veya çok sıradışı programcılık yöntemleri de mevcut. Ben burada bir genelleme yapmaya çalışıp, ülkemizde kullanılan programcılık türlerini bir araya getirip gruplamak istedim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir